Lai pagatavotu Cielaviņu (drīzāk jau tādu normālu Cielavu) 24 cm diametra izmērā nepieciešams:
Bezē kraukšķīgajām kārtām nepieciešams:
6 olu baltumi
400 g cukura
70 g kartupeļu miltu (jeb kartupeļu cietes)
250 g grauzdētu zemesriekstu (zemesriekstu grauzdēšanu var paveikt arī mājās, taču svarīgi pēc grauzdēšanas tos pilnībā atdzesēt)
šķipsniņa sāls
Šokolādes krēma pagatavošanai nepieciešams:
70 ml ūdens
60 g cukura
6 olu dzeltenumi
500 g sviesta (mīksta, mīksta, istabas temperatūrā)
80 g nesaldināta kakao pulvera
320 g iebiezinātā piena ar cukuru
30 ml ruma (ok, te vispār derētu arī kāds cits tumšais alkohols, kas nu katram tuvāks vai vienkāršāk - tas, kura pudele stāv jau attaisīta mājas bāriņā)
vaniļas ekstrakts vai vaniļas pupiņu pasta (vai kāds cits vaniļas izstrādājums)
šķipsniņa sāls
+ kādi 50 g zemesriekstu un 50 g tumšās šokolādes dekorēšanai
Pagatavošana:
Vispirms sāk ar bezē kārtu gatavošanu - olu baltumus (un te svarīgi atcerēties visu nozīmīgo par olbaltumu kulšanu - bļodai un putojamajām slotiņām jābūt super tīrām un sausām un baltumos nevar būt neviens kriksītis olu dzeltenumu, tad viss būs kārtībā) lej mikserbļodā, pievieno šķipsniņu sāls, tad sāk kulšanu, pēc kādas minūtes, kad olbaltumi kļuvuši gaisīgi, pa ēdamkarotei lēnām pievieno un iekuļ visu cukuru.
Mikserēšanu turpina vēl kādu brīdi, līdz cukura graudiņi ir gandrīz nemanāmi (to var pārbaudīt mazu drusciņu olbaltumu putu saberzējot starp rādītājpirkstu un īkšķi), tad masai pievieno kartupeļu cieti un samaltus apgrauzdētus zemesriekstus (zemesriekstus var sasmalcināt virtuves kombainiņā vai ar nazi, taču ieteiktu riekstu kriksīšus saglabāt apmēram līdzīgā izmērā) un abas sastāvdaļas iecilā tā, lai nepārmaisītu olbaltumus un masu diži nesaplacinātu.
Cepeškrāsni uzkarsē līdz 210°C, tikmēr uz 3 cepampapīriem uzzīmē 24 cm diametra izmēra apļus (tik liela būs katra bezē kārta un visērtāk būs, ja uz cepamā papīra redzams pavisam precīzi, cik lielā rimbulī tad tie olbaltumi jāizlīdzina + kad uz cepampapīra uzvilkta forma, tad papīru var apgriezt otrādāk, lai, piemēram, marķiera krāsa nesaskartos ar olbaltumiem, bet tikai spīdētu cauri papīram).
Olbaltumu masu sadala trīs līdzīgās daļās un katru izlīdzina uz sava cepampapīra. No visādiem saviem izmēģinājumiem ieteiktu katru kārtu gatavot atsevišķi, ne visas trīs uzreiz vai pat tikai divas vienā reizē, tāpēc vispirms krāsnī liek vienu kārtu, uzreiz cepeškrāsns temperatūru samazina līdz 110°C un bezē gatavo apmēram 1 stundu un 15 minūtes, pēcāk to izņem no krāsns un visu šo pašu atkārto ar atlikušajām divām kārtām.
Kad visas 3 kārtas ir pagatavotas, tās saliek atpakaļ tikko izslēgtā krāsnī un atstāj pilnībā atdzist kādas pāris stundas (kad olbaltuma kārtas būs pilnībā atdzisušas un izkaltušas tās būs krietni vienkārši noņemt no cepamā papīra).
Pagatavo šokolādes krēmu - katliņā lej ūdeni, pievieno cukuru un nemaisot (patiešām nemaisot, vienkārši atstāj katliņu uz plīts, līdz cukurs izšķīdis) karsē, līdz cukura graudiņi ūdenī izkusuši un nav redzami.
Kamēr uz plīts karsējas cukura sīrups, mikserbļodā liek olu dzeltenumus un tos sāk kult. Kulšanu turpina un no maliņas lēnām, lēnām dzeltenumos tecina sakarsēto cukura sīrupu, tad pēc brīža izveidosies pavisam gaisīga olu dzeltenumu masa.
Olu dzeltenumos pa ēdamkarotei ieputo mīksto sviestu (svarīgi, lai tas nav ne izkausēts, ne vēss, bet tiešām mīksts), tad pieputo kakao, lēnām pievieno kondensēto pienu, rumu, sāli un vaniļu. Tā, esam nonākuši līdz gatavam Cielaviņas krēmam.
Tagad kūku saliek kopā - vispirms apakšā novieto vienu no olbaltumu kārtām (tās būs diezgan trauslas (ja kādu no tām grūti atlipināt no cepamā papīra, noteikti ieteiktu likt lietā tādu garāku nazi) un iespējams, ka cilājot var arī ieplaisāt, taču par to noteikti nav jāuztraucas, jo krēms tās "salabos" pilnībā un nekas nebūs manāms), to pārklāj ar krēmu, tad klāj otru olbaltumu kārtu, uz tās izlīdzina šokolādes krēmu, tad liek trešo un pēdējo olbaltumu kārtu un arī to pārklāj ar nedaudz mazāku krēma kārtu, taču, jā, manuprāt augšpusē tas šokolādes krēms ļoti piestāv.
Tagad ir brīdis dekoratora talanta izpausmēm - man pie sirds iet tādas lakoniskas dekorācijas kā sasmalcināta šokolāde un rieksti, taču droši kūku var arī no ārpuses viscauri noklāt ar šokolādes krēmu, dekorēt ar kakao pupiņām, sadrupinātiem šokolādes cepumiem un visu citu, kas katram iet pie sirds.
Kad esam nonākuši līdz ēšanas daļai, varu teikt, ka šī Cielaviņa ir izcili garšīga arī trešajā dienā (un visticamāk arī sestajā, bet to gan nesanāca pārbaudīt, jo divatā notiesājām visu 3 dienās, bet tas lai paliek starp mums), bet noteikti (kā jau visas kūkas) ieteiktu to pirms pasniegšanas atstāt ievilkties vismaz uz nakti un tad celt galdā.