medainās stropvafeles
Šī stropvafeļu recepte ir tapusi iedvesmojoties no šī ieraksta un kopā ar maniem jauninājumiem un latviskajām detaļām nonākusi līdz Jums.
Lai pagatavotu 20 stropvafeles 9 cm diametra izmērā nepieciešams:
Vafelēm:
340 g kviešu milti
120 g sviests
100 g baltais cukurs
1 ola
20 ml silts piens
1,5 tējk. sausais raugs
šķipsniņa sāls
Pildījumam:
140 g gaiši brūnais cukurs
100 g medus
90 g sviests
1/2 tējk. kanēlis
Pagatavošana:
Vispirms pagatavo vafeļu mīklu - bļodā sajauc miltus, sāli un cukuru, viducī izveido mazu bedrīti, tajā ieber sauso raugu, to pārlej ar siltu pienu*, nedaudz apmaisa un atstāj kādas 10 min savā nodabā sagatavoties.
Sviestu izkausē un nedaudz atdzesē, lai tas nav pavisam karsts, tad to pievieno bļodā rauga masai un miltiem, iesit olu un visas sastāvdaļas kārtīgi samaisa. Bļodu ar biezo mīklu atstāj siltā vietā uzrūgt.**
Pagatavo vafeļu pildījumu - katliņā ber cukuru, pievieno kanēli, medu un sviestu, uz vidējas uguns maisot visu karsē vien pāris minūtes, līdz cukura graudiņi pilnībā izkusuši un masa nedaudz, nedaudz sabiezējusi.***
Tagad laiks vafeļu cepšanai - mīklu sadala 20 līdzīga izmēra bumbiņās, tās pa vienai liek plāno vafeļu pannā, vispirms to uz kādām 3 - 4 sekundēm pilnībā saspiež, tad pannas virspusi atstāj vienkārši aizvērtu, taču neaiztaisa pavisam ciet (ar to es domāju, ka neaiztaisa to mehānismu, kas pilnībā saspiež kopā vafeļpannas augšu ar apakšu).
Kad vafele kļuvusi zeltaini brūna, to izķeksē no vafeļpannas, aši ar glāzes maliņu vai cepumu formu izspiež smuku aplīti aplīdzinot maliņas, tad uzreiz ķeras pie asa naža un vafeli pārgriež gareniski uz pusēm. Kad viss šis ir izdarīts ļoti, ļoti aši (kamēr vafele ir superkarsta), tad pavisam lēnām un mierīgi viducī iezieķē kādu tējkaroti pagatavotā pildījuma un abas vafeles puses saspiež kopā.
Šo sesto punktu veltīšu nelielam iedrošinājumam - pirmā un otrā vafele droši var neizdoties, jo tikai pēc pirmā piegājiena sapratīsi, kas pēc rakstura īsti ir tava vafeļpanna un cik aši jārīkojas, lai vafeli paspētu izspiest aplīšformā un pārgriezt uz pusēm, līdz tā nav sacietējusi. Ir labās ziņas - pirmie izmēģinājumi ir pavāra prieki un domāti degustācijai, ne tā?
*pienam jābūt tikai nedaudz siltam, lai nenokautu rauga rūgtspēju
**šī nebūs klasiskā rūgšana, kas rezultējas pilnā bļodā gaisīgas mīklas, bet tā kļūs tikai nedaudz pufīgāka
***pildījuma biezumu iespējams pārbaudīt karsto masu uzpilinot uz šķīvīša, tad pataustot, cik tā ir ķepīga uzreiz atdziestot - jāsanāk tādai ļoooti bieza medus konsistencei